Vyhodnocení modelové implementace

This commit is contained in:
Emil Miler 2020-04-30 14:20:58 +02:00
parent dec73c3905
commit e078d503e6
3 changed files with 11 additions and 3 deletions

@ -162,7 +162,7 @@ Tato funkcionalita je implementována pomocí tří cyklů, z níchž jeden je v
{% endif %} {% endif %}
\end{lstlisting} \end{lstlisting}
\section{Rozšíření šablony} \section{Rozšíření šablony}\label{kap:rozsireni-sablony}
Ve výchozím stavu generátor neumí vkládat nic jiného, než je uvedeno ve specifikaci CommonMark, viz. sekce \ref{kap:markdown}. Dle požadavků modelového webu je nutné, aby generátor uměl vkládat videa přímo do stránky. Taková funkcionalita není soušástí specifikace CommonMark a je tedy potřeba rozšířit generátor. Nejvhodnějším způsobem přidání vlastních funkcionalit je využití filtrů, které se v rámci generátoru nazývají \uv{shortcode}. Ve výchozím stavu generátor neumí vkládat nic jiného, než je uvedeno ve specifikaci CommonMark, viz. sekce \ref{kap:markdown}. Dle požadavků modelového webu je nutné, aby generátor uměl vkládat videa přímo do stránky. Taková funkcionalita není soušástí specifikace CommonMark a je tedy potřeba rozšířit generátor. Nejvhodnějším způsobem přidání vlastních funkcionalit je využití filtrů, které se v rámci generátoru nazývají \uv{shortcode}.

@ -1,6 +1,14 @@
\chapter{Vyhodnocení modelové implementace} \chapter{Vyhodnocení modelové implementace}
\section{Návrhy pro rozříšení systému} V této části práce je shrnuta a zhodnocena modelová implementace z kapitoly \ref{kap:modelova-implementace}, a to jak implementace a využití samotného systému, tak jeho rozšíření implementovaných v sekci \ref{kap:automaticke-generovani-obsahu}. Součástí této kapitoly jsou také návrhy pro další rozšíření systému.
\section{Implementace rozšíření} \section{Návrhy pro rozšíření systému}
V praxi bylo zjištěno, že uživatelé, kteří neznají verzovací systém Git, mají problémy se jej naučit, obzvlášť v prostředí, které vyžaduje rychlé zpracování změn. Systém by bylo dobré rozšířit o jednoduchou webovou administraci, která umožňuje nezkušeným uživatelům jednoduchou práci s obsahem bez nutnosti hledání souborů ve stromové struktuře a znalosti jazyka Markdown. Částečně je tato funkcionalita poskytována systémem Gitea, který umožňuje jednodušší úpravy provádět přímo v prohlížeči, ovšem uživatel musí stále znát a pracovat s unikátnostmi jazyka Markdown a generátoru Zola.
Skript \ref{lst:git-hook-skript} pro automatické generování obsahu ze sekce \ref{kap:automaticke-generovani-obsahu} je možné rozšířit tak, aby byl schopen pracovat se vstupem z Git hooku, či se standardním vstupem \textit{stdin}, který by umožňoval využití skriptu univerzálně pro různé webové stránky, nikoliv jen specificky pro tuto implementaci. Skript by také bylo možné rozšířit o jednoduché příkazy \texttt{echo}, které by oznamovaly stav, ve kterém se skript nachází. Standardní výstup skriptu vyvolaný přes Git hook je přesměrován uživateli, který spustil příkaz \texttt{git push} a tím i samotný hook. Skript by poté informoval uživatele o tom, zda právě stahuje změny na server, generuje statický obsah, či kopíruje soubory do kořenové složky web serveru. Z důvodu zachování jednoduchosti skriptu nebyly tato funkcionality implementovány.
\section{Vyhodnocení implementace vlastních rozšíření}
Do systému v modelové implementaci byla přidána vlastní rozšíření, tedy filtry pro vkládání souborů a videí do obsahu stránky, viz \ref{kap:rozsireni-sablony}. Tyto filtry splňují původní požadavky, avšak jejich použití v obsahu se vymyká původnímu principu jazyka Markdown, tedy že obsah je čitelný i v čistém textu. Pro vyvolání filtrů je třeba vyplňovat různé jejich atributy, což se může zdát nepřehledné někomu, kdo si fungování filtrů neprostudoval. Zároveň je pak obsah nepřenositelný do jiných systémů, které neumí tyto filtry zpracovat a ve kterých by se kód pro vyvolání filtrů v takovém případě mohl interpretovat jako čistý text.

BIN
prace.pdf

Binary file not shown.